Co to jest pellet? Ile kosztuje i na jak długo wystarcza?

Pellet to stosunkowo czyste paliwo do kominków, kotłów czy piecyków. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością oraz zostawia niewiele popiołu. Co to jest pellet do palenia, na jak długo starcza i jakie są koszty ogrzewania nim nieruchomości?

Pellet – co to za opał?

Na początek warto wyjaśnić, co to jest pellet opałowy i dlaczego w ostatnim czasie zyskał tak dużą popularność? Pellet to paliwo produkowane z biomasy drzewnej. Można je uzyskać poprzez prasowanie pod wysokim ciśnieniem trocin, wiór czy zrębków, a więc odpadów, które najczęściej występują w tartakach. Paliwo to występuje pod postacią granulatu, charakteryzując się wysoką kalorycznością oraz niską wilgotnością. Pellet pali się bardzo dobrze, a jednocześnie nie ulega samozapłonowi, przez co jest bezpieczny dla otoczenia. Można przechowywać go w garażu, piwnicy czy specjalnie wyznaczonych komórkach. 

Ekogroszek czy pellet, a może węgiel?

Wiedząc już, co to jest pellet, można odpowiedzieć sobie na pytanie, jak efektywnym jest paliwem oraz czy warto się na niego zdecydować, porównując z innymi surowcami. Równie popularny co pellet jest ekogroszek, który powstaje w procesie oczyszczania i rozdrabniania węgla kamiennego lub brunatnego. Ekogroszek pozbawiony jest miału oraz charakteryzuje się niższą spiekalnością niż węgiel, jednak w dalszym ciągu nie jest tak czystym paliwem, jak pellet. Ponadto opał drzewny w postaci pelletu jest przyjaźniejszy dla środowiska naturalnego. Z tych też powodów coraz więcej osób decyduje się wybrać pellet zamiast ekogroszku czy tradycyjnego węgla.

Ile kosztuje pellet?

Wybierając źródło ciepła dla domu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim prognozowane koszty związane z zakupem opału. Ile kosztuje pellet? Cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy paliwo posiada stosowny certyfikat. W przypadku opału klasy A1 z certyfikatem EN Plus z dostawą na terenie całego kraju wynosi ona około 1800 zł za tonę. Pellety z certyfikatem DIN Plus, charakteryzujące się wyższą kalorycznością, kosztują około 2200 zł za paletę. Istnieje również możliwość zakupu pelletu nieposiadającego żadnych certyfikatów, wtedy też jego cena jest niższa i wynosi około 1500 zł/tona. Najwyższa cena pelletu za tonę obowiązuje w przypadku dokonywania zakupu opału w markecie. Jest on sprzedawany w 10-15 kg workach, przy czym pojedynczy kosztuje około 40-50 zł. Oznacza to, że za tonę opału trzeba zapłacić nawet 3000 zł. 

Efektywność palenia pelletem

Na ile starcza tona pelletu? To pytanie należy zadać sobie w kontekście efektywności opału wybieranego do ogrzewania nieruchomości. Niemniej jednak odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, gdyż w obliczeniach trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • powierzchnię ogrzewanej nieruchomości,
  • kaloryczność opału,
  • temperaturę utrzymywana we wnętrzach,
  • wydajność kotła,
  • izolację nieruchomości.

Szacuje się, że pellet opałowy spala się w ciągu około 10 tygodni, jeśli ogrzewa się nim dom o powierzchni 100 metrów. Są to jednak dane przybliżone. W przypadku kotła o mocy 10 kW średnie roczne spalanie wynosi od 2 do 3 ton. Jak łatwo obliczyć, cena ogrzewania domu waha się więc w granicach 4000-9000 zł. Chcąc płacić mniej, warto zainwestować w wysokiej klasy piec, a także kaloryczny opał, który – choć droższy – jest o wiele wydajniejszy. Wybierając pellet, należy mieć też na uwadze wygodę, jaką niesie za sobą ogrzewanie nim – paliwo to nie pozostawia zabrudzeń, w przeciwieństwie do węgla czy ekogroszku. Wykorzystując je, można zmniejszyć emisję substancji szkodliwych do atmosfery. 

Informator

Learn More →