Przesilenie zimowe jest tym momentem w ciągu roku, kiedy dnia przestaje ubywać, a zaczyna przybywać. Jednakże nie jest to chwila, w której Ziemia znajduje się najbliżej Słońca. Z tym pojęciem jest związana zima astronomiczna. Rozpoczyna się w dniu przesilenia zimowego, jednak meteorolodzy wskazują, że nadejście zimy jest wcześniejsze. Rozbieżności tego typu wiążą się z niezgodnością kalendarza z rzeczywistym cyklem zmian temperatury w trakcie roku. Co to znaczy przesilenie zimowe? Kiedy dzień zaczyna się wydłużać? O czym trzeba wiedzieć?
Przesilenie zimowe
Co to jest przesilenie zimowe? Najprościej rzecz ujmując, występuje ono wtedy, gdy na półkuli północnej słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. To oznacza, że w naszej części ziemi występuje najkrótszy dzień w ciągu roku. Ile trwa najkrótszy dzień w roku? Trwa on około 7 godzin i 40minut. Co ciekawe, najkrócej dzień trwa nad morzem, a najdłużej w górach. Resztę dobry panuje noc. Zachód słońca w tej sytuacji przychodzi około godziny 15:25. Wschód natomiast rozpoczyna się pomiędzy 7:25 a 8:12, w zależności od części Polski.
Najkrótszy dzień w roku
Kiedy dzień się wydłuża? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo łatwa – po najkrótszym dniu każdy kolejny dzień jest nieco dłuższy. Pamiętajmy o tym, że takie dni bywają męczące i senne. Przed kilka tygodni korzystamy z niewielkiej ilości słońca, przez co niektóre osoby cierpią na depresję sezonową. Na szczęście można z tym walczyć, stosując profilaktycznie witaminę D. Poza tym, zorganizujmy przestrzeń dookoła siebie tak, aby było przytulnie i jak najwięcej światła.
Warto dokładnie wiedzieć, kiedy jest przesilenie zimowe. Okazuje się, że ten dzień przypada 21 grudnia. Mieszkańcy półkuli północnej w tym dniu przeżywają zimowe przesilenie, przez co dzień jest bardzo krótki. Trwa niespełna 8 godzin, co daje nam się we znaki. Gdy wychodzimy do pracy, jest nadal ciemno. Gdy wracamy z pracy, znów dokucza nam ciemność. Dzień przesilenia nie napawa optymistycznie, jednak potem jest już tylko lepiej.
Jak przetrwać przesilenie zimowe?
Objawy przesilenia zimowego bywają różnorodne. Niedostateczna ilość światłą słonecznego źle wpływa na nasz nastrój. Może dojść do:
- spadku energii,
- senności,
- zmęczenia,
- apatii,
- rozdrażnienia,
- bólu głowy, mięśni,
- zaburzeń koncentracji itp.
Wiemy już, co to znaczy przesilenie zimowe. A jak sobie z nim poradzić? W tym ponurym czasie warto postawić na optymizm i uśmiech. To doskonałe rozwiązanie, po które sięgali także nasi przodkowie. Co ciekawe, dawniej najkrótszy dzień w roku przypadał 25 grudnia. Tamtego dnia panowała radość, a wspólnie spędzany czas dawał wiele powodów do uśmiechu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że po najkrótszym dniu w roku będzie lepiej. Na naszej półkuli coraz częściej pojawia się słońce, a dzień staje się dłuższy. Stąd już tylko kilka tygodni do wiosny, gdzie wszystko pięknie kwitnie i napawa nas optymizmem.
Specjaliści nie bez powodu zalecają różnorodne aktywności na świeżym powietrzu. Możemy postawić na spacery, jogging, jazdę na rowerze, na łyżwach itp. Z pewnością ruch bardzo dobrze zadziała zarówno na nasze ciało, jak i na psychikę.
Przesilenie zimowe jest jednocześnie początkiem astronomicznej zimy. U wielu osób wiąże się z obniżonym samopoczuciem, gdyż dni są bardzo krótkie, a my cierpimy na niedobór słońca. Trzeba pamiętać o tym, że zima w końcu minie, a po niej przyjdzie wiosna i lato. Dzień zaczyna się wydłużać po 21 grudnia, przez co każdego dnia zachód słońca występuję trochę później.