Wydawać by się mogło, że ułożenie sztućców na stole ma być praktyczne oraz wygodne i nie ma większego znaczenia. Okazuje się jednak, że zachowanie przy stole jest ściśle powiązane z zasadami dobrego wychowania! Za pomocą sztućców możemy poinformować o przerwanym, bądź zakończonym posiłku. Co więcej, możemy wyrazić nasze zadowolenie z jakości zjedzonego dania bądź przeciwnie- zasugerować, że niekoniecznie było smaczne. Co więc oznacza niewerbalna mowa sztućców i jak zachować się podczas eleganckiej kolacji, by nigdy więcej nie popełnić poważnego, towarzyskiego faux-pas?
Jak zakomunikować gotowość do posiłku?
Udając się do eleganckiej restauracji lub na ważny, biznesowy posiłek musimy pamiętać, że zasady dobrego wychowania, savoir-vivre i mowa sztućców są z sobą bezsprzecznie połączone. Jak więc wyrazić oczekiwanie i gotowość do posiłku? W tym celu należy umieścić nóż na prawej stronie talerza, tak by jego ostrze skierowane było ku górze. Miejsce widelca znajduje się po lewej stronie. Tak wykonany sygnał poinformuje gospodarza bądź kelnera o oczekiwaniu, tym samym pozostawiając nam jedynie grzeczne i cierpliwe czekanie na posiłek.
Warto również wiedzieć, że ułożenie sztućców zwykle ma być praktyczne oraz wygodne. Ułożenie noża po prawej stronie ma być pomocne dla osób praworęcznych. Jeżeli przed daniem głównym podana będzie zupa, po prawej stronie powinna znajdować się także łyżka. Wielość sztućców w eleganckich restauracjach wielokrotnie może nas przytłaczać i wywoływać pewne zmieszanie oraz dylematy. Co do zasady, zwykle powinno się korzystać ze sztućców umieszczonych najbliżej zewnętrznej stronie talerza.
Jak zasygnalizować przerwę w jedzeniu za pomocą mowy sztućców?
Najpopularniejszym sposobem sygnalizowania chwilowej przerwy w posiłku jest umieszczanie noża, tak by odpowiadał zegarowej godzinie ósmej, zaś widelca, tak by wskazywał czwartą. Warto jednak pamiętać, że sztućce nie mogą łączyć się ostrzami, gdyż taka pozycja przekazuje już zupełnie inny komunikat. Symbol różni się od tego informującego o końcu posiłku, dzięki czemu kelner wie, by nie zabierać, jeszcze niezakończonego dania.
Niezależnie od tego, na jakim etapie posiłku jesteśmy, powinniśmy pamiętać, że raz użyte sztućce nigdy nie powinny wrócić na obrus. Ponowne odkładnie ich bądź opieranie o krawędź talerza nie tylko zwiększa możliwość zabrudzenia obrusa, lecz także świadczy o nieznajomości zasad dobrego wychowania i zachowania się przy stole!
Jak odłożyć sztućce po jedzeniu?
Kolejną ważną kwestią jest to, jak zgodnie z zasadami savoir-vivre umieścić sztućce po jedzeniu. Jeżeli więc chcemy zakomunikować obsłudze zakończenie posiłku, należy ułożyć sztućce, tak by wskazywały godzinę 5:20. W tym przypadku warto pamiętać, by trzonki w żadnym razie nie dotykały stołu. Dzięki temu symbolowi, kelner otrzyma niewerbalną informację o tym, że może już zabrać talerz.
Co oznaczają skrzyżowane sztućce na talerzu? Podobnie jak powyższy symbol informują o zakończonym posiłku. Jest to dobry sposób, by przekazać, że porcja była za duża, bądź po prostu danie nie przypadło nam do gustu. Komunikat wyrazi także oczekiwanie na następny posiłek oraz będzie jednoznaczną informacją, pozwalającą na zabranie nawet nieskończonego dania!
Jak wyrazić opinię za pomocą mowy sztućców?
Z łatwością można przekazać koniec jedzenia sztućcami. Co jednak należy zrobić, jeżeli skończyliśmy posiłek i chcielibyśmy niewerbalnie wyrazić zadowolenie i podziękowanie za wyśmienite dania? W tym przypadku w dobrym guście będzie pozostawienie sztućców położonych pionowo na talerzu, tak aby ich ostrza wskazywały prawą stronę. Ten sposób z pewnością sprawdzi się lepiej niż niejeden osobisty komplement!
Jeżeli jednak uważamy, że zaproponowane dania nie były zbyt smaczne, możemy poinformować o tym obsługę, umieszczając nóż w ostrzu widelca, tak by ich trzonki wskazywały godzinę siódmą oraz piątą. Nie sposób jednak pominąć tego, że taki komunikat może być odebrany za niegrzeczny, niedyskretny oraz wyjątkowo nieelegancki! W związku z tym niekiedy lepiej zachować tę opinię dla siebie oraz ograniczyć się do zwykłego podziękowania za posiłek!